14 lipca, 2021

Letnia Scena Teatru Przedmieście powraca! Jakie spektakle będą towarzyszyć nam w tym roku?

Letnia Scena powraca na deski Teatru Przedmieście. W upalne lipcowe dni będzie można zobaczyć dwa plenerowe spektakle: „Podróż” oraz „Święto”, wyreżyserowane przez Anetę Adamską-Szukałę. Spektakle odbędą się na placu przed siedzibą teatru (przy ulicy Reformackiej). 17 lipca zobaczymy „Podróż”, natomiast 24 lipca „Święto” – obydwa spektakle rozpoczną się o godzinie 20.00.

Scenariusz „Podróży” został napisany według trzytomowej powieście Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, trwającymi wiele lat studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, religioznawstwa oraz mitologii różnych kultur. Punktem wyjście powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju (chociaż Mann przy jej pisaniu korzystał również z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych). Historia Józefa i jego braci ożywa stając się legendą inną niż dotychczas. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu, pozwala mu się wieść przez najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą znosi wszystkie cierpienia, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

„Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcemy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiemy niezwykłe losy Józefa…losy każdego z nas” – zachęcają twórcy.

Bohaterem kolejnego spektaklu jest człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami oraz księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który choć pragnie akceptacji i miłości, nie potrafi tego ciężaru udźwignąć. Frustrację znieczula alkoholem, a kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie. „Święto” to spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, zabawę i modlitwę, jak również ukazuje „biednego” człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności i namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. Bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby oraz zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku stały się fragmenty powieści „Kamień na kamieniu” wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego.

Warto wspomnieć, że sztuka „Święto” ma na swoim koncie wiele ważnych nagród. Spektakl nagrodzony został Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana na 34. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju (2013), a także nagrodą „Srebrna misa borowiny” za reżyserię dla Anety Adamskiej oraz Grand Prix na 14. Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2012).

Więcej informacji na temat Letniej Sceny znajdziecie na stronie www.teatrprzedmiescie.pl.

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!