23 lipca, 2021

EtnoLas, czyli pierwszy festiwal poświęcony kulturze Lasowiackiej na Podkarpaciu

Na imprezowej mapie Podkarpacia pojawił się nowy festiwal. Blisko 50 wydarzeń, ponad 15 lokalizacji oraz 9 dni podczas, których uczestnicy będą mieli okazję poznać się bliżej z kulturą lasowiacką. 

Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna zapraszają na nową imprezę prezentującą tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej „EtnoLas. I Festiwal Kultury Lasowiackiej”

Festiwal potrwa od 21 do 29 sierpnia bieżącego roku i obejmie ponad 15 lokalizacji. Będą to m.in. Baranów Sandomierski, Bojanów-Jamnica, Budy Głogowskie, Głogów Małopolski, Kolbuszowa, Leżajsk, Stalowa Wola i Tarnobrzeg.

Lasowiacy to jedna z nielicznych grup etnograficznych, która miała świadomość swojej odrębności językowej i kulturowej. Za cechy typowe dla kultury lasowiackiej uznaje się wsie rozproszone, stare formy gospodarki zbierackiej, archaiczny strój ludowy oraz długo zachowywane obrzędy i tradycje. 

W programie imprezy znajdą się aktywności i atrakcje zarówno dla ciała, jak i dla ducha. W ramach bloku tematycznego „Las – nasz duch”, uczestnicy zaproszeni zostaną w głąb lasu – miejsca nieodłącznie związanego z kulturą lasowiacką. Oprócz wycieczek na łonie natury, zorganizowany zostanie bieg na orientację, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływ flisacki z Bractwem Flisackim pw. św. Barbary w Ulanowie.

Jak wyglądały zajęcia, obyczaje oraz stroje podkarpackich Lasowiaków uczestnicy dowiedzą się na warsztatach w strefach tematycznych w Stalowej Woli oraz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 

Poznacie przyśpiewki, tańce oraz inne lasowiackie sztuki. Zabierzemy was do pasieki, gdzie poczujecie się „jak w ulu”, zaglądniemy do malowanej skrzyni w poszukiwaniu lasowiackich kiecek, przystroimy izbę kwiatami z bibuły i poznamy tajemną sztuką ziołolecznictwa. Na koniec oddamy się wierzeniom dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej i posłuchamy fantastycznych opowieści o zjawach, demonach i duchach – zachęcają organizatorzy.

Kulminacją oraz wielkim finałem festiwalu będzie Koncert na Scenie Głównej, gdzie wystąpi m.in. Kapela Kazimierza Marcinka i zespoły Lasowiaczki oraz Górnicy. Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Steczkowski & Teuta Project.

Szczegółowy program festiwalu poznamy już wkrótce.

Zdjęcie: materiały prasowe PROT

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!