13 października, 2021

Zbiórka dla uchodźców z białoruskiej granicy. „Ratujmy ich przed śmiercią!”

Sytuacja w rejonie przygranicznym na Podlasiu z każdym dniem staje się coraz trudniejsza. Osoby koczujące na granicy potrzebują wielu rzeczy. Rzeszowska Federacja Anarchistyczna zorganizowała zbiórkę przedmiotów, które zapewnią uchodźcom warunki do przetrwania. 

Potrzebne są m.in. śpiwory, ciepłe kurtki, namioty, zimowe skarpetki, spodnie, czapki oraz rękawiczki (również dziecięce). Na liście najpilniejszych rzeczy znajduje się także woda w małych butelkach, musy owocowe, bezmięsne konserwy, kabanosy i suszone owoce.

– Dla was to tylko kilka rzeczy więcej podczas zakupów, dla kogoś jest to butelka wody ratująca życie po 5-dniowym koszmarze bez wody i jedzenia – piszą organizatorzy. 

Uchodźcy potrzebują również turystycznych kuchenek gazowych z butlami, latarek czołowych, naładowanych powerbanków, czeskich kart SIM i działających telefonów do kontaktu z najbliższymi.

Mieszkańcy Rzeszowa mogą dostarczać przedmioty na zbiórkę między 14 a 15 października, w godzinach od 18 do 20 do Pracowni Aktywności Wszelakich przy ul. Dąbrowskiego. Dodatkowo prowadzona jest zbiórka pieniędzy na zakup wyżej wymienionych rzeczy. Celem jest zebranie 8 tysięcy złotych. Dotychczas wpłacający zasili konto kwotą prawie 2,5 tysiąca złotych.

Strefa przygraniczna objęta jest stanem wyjątkowym, a legalny dostęp do emigrantów mają tylko służby państwowe. Organizatorzy zbiórki przekonują jednak, że zrobią wszystko, aby uchodźcy skorzystali z przekazanych im przedmiotów.

– Sytuacja każdego dnia jest coraz gorsza, a uchodźcy stoją na granicy życia i śmierci. Dlatego musimy się zmobilizować i zapewnić im pomoc, której odmawia im aparat władzy – podkreślają aktywiści z Federacji Anarchistycznej.

fot. https://www.facebook.com/KlodzkieNGO

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Wystawa Marty Zgierskiej „Obrzęk”

Wystawa Marty Zgierskiej „Obrzęk”

Tylko przez najbliższy tydzień będzie można podziwiać prace Marty Zgierskiej. Artystka znana jest z poruszania tematów dotyczących kanonów piękna oraz podważania presji, jaką współczesne...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!