16 października, 2021

Trwa różowy październik. KSW nr 1 w Rzeszowie zaprasza na bezpłatne badania oraz konsultacje

Bezpłatne konsultacje, USG piersi oraz mammografia. W sobotę, 23 października w Przychodni Onkologicznej, a także w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie odbędzie się „różowa sobota”.

W 1985 roku październik uznany został miesiącem Świadomości Raka Piersi, a jego nieodzownym symbolem – różowa wstążka. W tym szczególnym okresie na całym świecie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. 

Z tej okazji w Rzeszowie w Przychodni Onkologicznej oraz w Zakładzie Radiologii w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Szopena odbędzie się „różowa sobota”.

– Będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji – zachęca Andrzej Sroka, rzecznik KSW nr 1.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. osób umiera z jego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na 100 przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn. Ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. 

– Tylko regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie – mówi Aleksandra Kozdraś, koordynator „różowej soboty” w KSW nr 1.

Jak zapisać się na bezpłatne badania?

Rejestracja na badania potrwa od godz. 9:00 do 10:30. (badania potrwają od 9:00 do 13:00). Osoby, które nie zdążą zarejestrować się do 10:30 lub nie zdążą wykonać badań, otrzymają dodatkowe terminy. 

Badania przeprowadzą: dr n. med. Kamila Golon – specjalista onkologii klinicznej, lek. med. Michał Górecki – specjalista onkologii klinicznej oraz lek. Sabina Złowodzka – Matusik.

„Różową sobotę”, swoją wiedzą i doświadczeniem wesprze Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. To ogólnopolska organizacja, której główną ideą jest edukacja szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej oraz udzielanie wsparcia dla osób będących w trakcie lub po chorobie nowotworowej oraz ich rodzinom.

Aby wziąć udział w „różowej sobocie” należy przygotować numer PESEL. Dodatkowe informacje na temat rejestracji oraz badań można uzyskać pod numerami telefonów: 17 866 64 50 oraz 17 866 64 08.

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Wystawa Marty Zgierskiej „Obrzęk”

Wystawa Marty Zgierskiej „Obrzęk”

Tylko przez najbliższy tydzień będzie można podziwiać prace Marty Zgierskiej. Artystka znana jest z poruszania tematów dotyczących kanonów piękna oraz podważania presji, jaką współczesne...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!