23 listopada, 2021

Zamek w Łańcucie nagrodzony za opiekę nad zabytkami

Muzeum-Zamek w Łańcucie zostało uhonorowane w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany”. Natomiast Rzeszów może pochwalić się wyróżnieniem w konkursie „Samorząd dla dziedzictwa”.

Organizatorem konkursu „Zadbany zabytek” jest minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów ich konserwacji, utrzymania oraz zagospodarowania. Konkurs odbywa się nieprzerwanie od 1975 roku.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 136 zabytkowych obiektów z 15 województw. Jury przyznało 7 nagród i 14 wyróżnień w sześciu kategoriach. Muzeum-Zamek w Łańcucie to zwycięzca w kategorii specjalnej. Jury wyróżniło go za „stałą i troskliwą opiekę konserwatorską”. 

Na uwagę zasługują zwłaszcza ostatnie lata. Zrewaloryzowano XVII-wieczne fortyfikacje oraz park, przeprowadzono prace konserwatorskie i udostępniono wiele miejsc w pałacu oraz w innych budynkach zespołu, dotychczas wyłączonych ze zwiedzania. Zdaniem jury, wszystkie prace wykonano z wielką dbałością o zachowanie oryginalnej substancji oraz wyeksponowanie i dokumentację najbardziej interesujących odkryć.

Rzeszów wyróżniono w konkursie „Samorząd Dla Dziedzictwa”. Jury uznało, że miasto umiejętnie radzi sobie z wyzwaniami i wykorzystaniem zasobów dziedzictwa narodowego, działa także na rzecz poprawy estetyki przestrzeni miasta. W tym konkursie wyłoniono dwóch laureatów i przyznano cztery wyróżnienia.

fot. wikipedia.org

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!