19 stycznia, 2022

Polish Women Photographers – wyjątkowa wystawa w Rzeszowie

Już jutro, 20 stycznia w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy „Polish Women Photographers #1: fotografia dokumentalna, OBSESJA RZECZYWISTOŚCI”.

Polish Women Photographers to wyjątkowa społeczność polskich fotografek – kobiet wrażliwych, postrzegających otaczający je świat przez indywidualny i dalece subiektywny bagaż emocji oraz doświadczeń. Inicjatorką PWP, a także kuratorką wspomnianej wystawy jest Małgorzata Wakuluk.

Z wykształcenia choreografka, z zawodu managerka artystyczna, a z zamiłowania fotografka. Niezwykle bliskie jej sercu są tematy dotyczące nierówności społecznych. Niemniej pasjonuje ją również fotografia mistyczna i teatralna, która jak nic innego potrafi rozbudzić wyobraźnię. Obecnie pracuje nad nowym projektem dokumentalnym pt. „Dotknąć Niedotykalnych”, który porusza problem życia najniższej kasty społecznej w Indiach – Untouchables (Niedotykalni).

O wystawie

„Rzeczywistość w polskim dokumencie kobiet fotografek nie jest łatwa, nie jest cukierkowa i nie przypomina życia hollywoodzkich gwiazd. Czasami jest brutalna i trudna, ale na pewno jest prawdziwa. Współczesna fotografia dokumentalna polskich fotografek przybiera rozmaite formy i nie trzyma się jednych, sztywno wyznaczonych standardów. Oglądając ich projekty dokumentalne, odnosi się bardzo często wrażenie, że polskie fotografki nie skupiają się jedynie na tematach nośnych, newsowych, budzących sensację w mediach. Nie jest ich głównym celem epatowanie obrazami pełnymi bestialskiej śmierci i wojennych tragedii. Nie znaczy to, że takie tematy nie są dla nich ważne. Wręcz odwrotnie.

Polskie fotografki, dzięki swojej wrażliwość i ogromnym pokładom empatii próbują zwrócić naszą uwagę właśnie na te pogubione wartości. Poprzez swoją czułość, ale jednocześnie również i ciekawość świata powodują, że na ich zdjęciach widać znacznie więcej niż to, co udaje się nam dostrzec na co dzień. Ich wyostrzona intuicja dotyka w swoich fotografiach tematów tylko pozornie niezwykle prostych. Jednak kiedy zaczniemy się temu przyglądać z większą uwagą, z całą pewnością zdołamy odczytać złożoność tych opowieści.

Dzięki fotografiom polskich dokumentalistek możemy poznawać zwyczaje społeczności małych polskich miasteczek, ale również odkrywać siłę kobiet na drugiej półkuli ziemi. To co łączy te – wydawać by się mogło – bardzo od siebie odległe miejsca, to siła ich mieszkańców. Siła, która pozwala każdego dnia stawiać opór najtrudniejszym momentom w ich życiu i realizować swoje marzenia pomimo wielu przeciwności losu. I nie ma znaczenia czy bohaterowie tych fotografii pochodzą z małego miasteczka pod Warszawą, czy z odległej Boliwii. Nie ma znaczenia w jakim miejscu rozgrywają się te historie. Znaczenie ma fakt, że każda z nich jest ważna, bo za każdą stoi człowiek.”

Gdzie odbędzie się wystawa?

– „Właśnie takim, na swój sposób niezwykłym, a nawet nieco zaskakującym obrazem rzeczywistości chcemy oficjalnie rozpocząć 2022 rok, będący jednocześnie okrągłym jubileuszem 30 lat działalności Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa!” – informują organizatorzy.

Wystawa rozpocznie się o godzinie 18:00 na pierwszym piętrze Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, na ul. 3 Maja 9. Ekspozycja dostępna będzie do 22 lutego 2022 roku.

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Noc Muzeów 2022 w Rzeszowie [PROGRAM]

Noc Muzeów 2022 w Rzeszowie [PROGRAM]

Po niemal dwóch latach przerwy do miasta powraca Noc Muzeów. I to nie byle jak, bo w starej, dobrej formie – bez maseczek i pandemiczny obostrzeń. W wydarzeniu weźmie udział aż 14 placówek. Czego...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!