04 lutego, 2022

Brutalistyczny dom jednorodzinny na Podkapraciu. Architekt zaprojektował go tuż przy drodze

Betonowy dom to marzenie wielu entuzjastów brutalizmu. Jednym z nich jest architekt Adam Spychała, który od lat specjalizuje się w projektach budynków o takiej estetyce.

Nowoczesny brutalizm

Projekt domu zlokalizowano przy jednej z podkarpackich dróg. Jak tłumaczy Adam Spychała, to właśnie to miejsce stało się główną inspiracją projektu.

„To podróż samochodem przez ten krajobraz sprowokowała mnie do formalnego eksperymentu. Wyraz architektoniczny koncepcyjnego projektu domu jednorodzinnego zdefiniowany został głównie przez stylistykę brutalizmu, która jest dla mnie niekończącym się źródłem fascynacji i inspiracji. – mówi architekt Adam Spychała.

Dom dyskretnie wychyla się z pierzei przydrożnych drzew, przełamując monotonny obraz leśnej zieleni. Budynek liczy 200 metrów kwadratowych powierzchni, a jego formę zaprojektowano pod upodobania klienta, który ceni sobie energooszczędność oraz funkcjonalność.

Układ funkcjonalny rozplanowano na trzech kondygnacjach. Aby wizualnie zniwelować wysokość budynku, architekt wykorzystał nachylone ukształtowanie terenu, „ukrywając” w ten sposób kondygnację parteru. W części parterowej swoje miejsce znalazł garaż wraz ze strefą wejściową, pomieszczeniem gospodarczym oraz klatką schodową prowadzącą na piętra. 

Druga kondygnacja stanowi strefę dzienną i składa się z salonu z kuchnią, spiżarni, łazienki oraz pokoju dla gości. Wyżej powstały trzy pokoje z niezależnymi łazienkami. Znajdujący się na danym poziomie korytarz umożliwia dotarcie do dwóch wykuszy – balkonów wystających z pochyłych ścian elewacji północnej i południowej budynku. To te elementy w dużym stopniu kształtują formę zewnętrzną obiektu, nadając projektowi dynamicznej formy.

Zobaczcie wizualizację projektu:

fot. materiały prasowe

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Spotkanie z reporterem Rafałem Hetmanem

Spotkanie z reporterem Rafałem Hetmanem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z reporterem i twórcą internetowym, Rafałem Hetmanem. W środę, 5 października, autor będzie opowiadał o swojej najnowszej...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!