01 kwietnia, 2022

Łaźnie Rzymskie w łańcuckim Zamku ponownie otwarte

Krótko po otwarciu Łaźni w 2020 roku, ekspozycja musiała zostać zamknięta. Powodem były trwające w tym czasie obostrzenia związane z pandemią. Dziś, po zniesieniu niemal wszystkich restrykcji, turyści znów mogą cieszyć oko Łaźniami Rzymskimi – jedyną taką atrakcją w Polsce!

Łaźnie Rzymskie w piwnicach rezydencji powstały w latach 20. XX w. Wyposażono je w najnowocześniejsze wtedy systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także elegancki pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami.

Do naszych czasów zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych. Przetrwały również malowidła groteskowo-arabeskowe.

Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne urządzeń, które po wojnie zdemontowano i zniszczono. Same pomieszczenia również zniszczono, m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczone układy instalacji centralnego ogrzewania.

Odtworzenie Łaźni Rzymskich było możliwe dzięki dofinansowanemu Unii Europejskiej. Odtworzono m.in. historyczny wystrój ordynackiego spa, zrujnowanego po II wojnie światowej. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30, których autorem był Józef Piotrowski. 

Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Turyści odwiedzający spa mogą zobaczyć m.in. odtworzony elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego.

Do piwnic wchodzi się jednobiegowymi, drewnianymi dębowymi schodami, prowadzącymi z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. Uzupełniono też ubytki w zachowanych kafelkach i w całości odtworzono ścienne malowidła.

Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Ze względów konserwatorskich obowiązują limity wejść. Bilet w cenie 6 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) zakupić można w kasach Muzeum, znajdujących się w Maneżu, przy ul. 3 Maja 10.

fot. archiwum Muzeum – Zamek w Łańcucie

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Spotkanie z reporterem Rafałem Hetmanem

Spotkanie z reporterem Rafałem Hetmanem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z reporterem i twórcą internetowym, Rafałem Hetmanem. W środę, 5 października, autor będzie opowiadał o swojej najnowszej...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!