01 czerwca, 2022

Poznaj nowoczesne Podkarpackie

Czy wiedzieliście, że województwo podkarpackie to najchętniej wybierany region przez inwestorów lokujących swoje przedsięwzięcia w makroregionie Polski Wschodniej? To właśnie tutaj prężnie rozwijają się gałęzie przemysłu branży lotniczej, elektromaszyn, czy przemysłu chemicznego. Istotną rolę na rynku międzynarodowym odgrywa również podkarpacka przestrzeń technologiczna.

Dodatkowym walorem regionu jest infrastruktura drogowa będąca łącznikiem między Wschodem a Zachodem gospodarczej Europy oraz aktywność portu lotniczego ?Jasionka?. Dzięki tak rozwiniętej komunikacji Podkarpacie otwiera się na świat, stwarzając wzajemne możliwości współpracy.

Kapitał w społeczności

Potencjał gospodarczy regionu wypływa nie tylko z uwarunkowań geologicznych, ale i historii, będącej mocnym fundamentem rozwoju Podkarpacia. To tutaj do dziś prężnie działają przedsiębiorstwa wywodzące się z Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ewolucja to jednak nie tylko maszyny, ale również ludzie.

Województwo podkarpackie sprzyja rozwojowi edukacji. Mieści się tu bowiem aż 18 ośrodków naukowych, które swoje działania opierają na współpracy ze środowiskiem biznesowym. Wspierane są specjalizacje, które rozwijają wśród młodych umiejętności i wiedzę wykorzystywaną w dalszej karierze zawodowej, równocześnie wspomagając ich przedsiębiorczość.

Nie bez powodu mówi się o regionie, jako o polskiej dolinie krzemowej, gdzie w bardzo szybkim tempie rozwinęło się środowisko startupów. Aktywność społeczności lokalnej widoczna jest nie tylko w sferze biznesowej, ale również we wsparciu działań organizacji pozarządowych i nieustannie rozwijających się nowych inicjatywach obywatelskich. Współpraca wielu środowisk procentuje interesującymi projektami atrakcyjnymi dla inwestorów z kraju i zagranicy.

W harmonii z naturą

Podstawą współczesnej gospodarki jest zachowanie równowagi między innowacją, technologią, a środowiskiem. Walory przyrodniczo-krajobrazowe terenu stwarzają możliwości do inwestycji w zgodzie z naturą. Potencjał turystyczny regionu potwierdzają przyjezdni, którzy zachwycają się krajobrazami i dzikością nieodkrytych, bieszczadzkich obszarów, czy też spokojem pobliskich ośrodków sanatoryjnych. Chęć odpoczynku z dala od zgiełku miasta stwarza pole do działania dla przedstawicieli branży turystycznej, która odkryła niezwykły potencjał regionu.

Artykuł powstał dzięki materiałom dostarczonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Podkarpackie przestrzeń otwarta ? Partnera wydarzenia Biegu o puchar JM Rektora PRz.

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Tajemnicze Roztocze

Tajemnicze Roztocze

Odkryj Roztocze. Krainę, która zauroczy Cię wolno płynącym czasem, ciszą i spokojem. Dzika przyroda, unikatowe drewniane cerkwie i lasy pozwolą Ci odpocząć od miejskiego zgiełku. Obserwuj profil...

czytaj dalej
Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Beskid Niski – wciąż nie do końca odkryty, to teren w którym dzika przyroda zachwyca i inspiruje. To w tej części naszego regionu tworzyła się historia przemysłu naftowego.  Występują tu...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!