W piątek, 5 sierpnia w Ogrodach Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie, odbędzie się otwarcie wyjątkowej wystawy fotografii ?Łukasiewicz. Wizjoner z duszą?.
8 marca 2022 r. obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego i gazowniczego, wizjonera swoich czasów, wynalazcy i społecznika. By uczcić jego pamięć, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Łukasiewicza.
Z tej okazji Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa wydała pamiątkowe wydruki z fotografiami przedstawiającymi miejsca w Rzeszowie, z którymi był związany. To reprodukcje fotografii ze szklanych negatywów z Archiwum GFMR autorstwa Edwarda Janusza i Rodziny, przedstawiające m.in.: gimnazjum popijarskie przy ulicy 3 Maja (obecnie I LO), do którego w latach 1832-1836 uczęszczał Łukasiewicz i kamienicę, w której mieścił się hotel zwany ?Luftmaszyną? (na rogu dzisiejszych ulic: Kościuszki i Słowackiego). Tam konspirował m.in. z Edwardem Dembowskim, organizatorem Powstania Krakowskiego w 1846 roku.
? Fotografie pokazują nie tylko panoramy pól naftowych, szyby, czy kopalnie nafty, ale także robotników przy pracy. Jak również urządzenia wiertnicze i oryginalne wyposażenie służące do destylacji olejów maszynowych ? informuje Barbara Bokota-Tomala z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
Wystawę zamyka fotografia z listopada 1929 roku, przedstawiająca Eugeniusza Kwiatkowskiego, ówczesnego ministra przemysłu i handlu, inicjatora budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Kwiatkowski pozuje z grupą gości na tle szybu naftowego w Borysławiu. Szyb ten, podczas uroczystego otwarcia nazwano jego imieniem.
Wystawa plenerowa ?Łukasiewicz ? wizjoner z duszą?, to zbiór fotografii z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, opracowany przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Sentymentalna podróż po miejscach związanych z przemysłem naftowym rozpoczyna się od Bóbrki, a kończy w Borysławiu. Zdjęcia będzie można oglądać przez dwa miesiące ? do 7 października.
