21 września, 2022

Wystawa fotografki Anity Andrzejewskiej „OUTSIDE IN” w Rzeszowie

Serdecznie zapraszamy na Rzeszowski Weekend Fotografii! Już w ten czwartek o godzinie 18:30 w Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie odbędzie się wystawa fotografii Anity Andrzejewskiej Outside In

O wystawie

Cykl Outside In tworzą fotografie oddalone od siebie w czasie i przestrzeni. Prace powstały w ciągu kilku lat, na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Obrazy układają się w nielinearny ciąg wydarzeń, w osobistą, wewnętrzną narrację utkaną z przetworzonych motywów świata zewnętrznego. 

– „Zaczynamy od widoku z okna, który symbolicznie łączy wewnętrzne z zewnętrznym. Potem wędrujemy przez otwarte przestrzenie, napotykając motywy mówiące o przemijaniu, śmierci, wolności, obecności, nieobecności oraz tajemnicy. Od jednego do drugiego zdjęcia prowadzi jakiś szczegół czy motyw.” – czytamy opis wystawy.

Outside In to także eksploracja własnej jaźni, która według Junga składa się ze świadomej osobowości, cienia jednostki oraz nieświadomości kolektywnej. Wewnętrznie generowane myśli, doświadczenia i sny na jawie, nocne śnienie zawierają elementy pamięci świeżej i dawnej.

„Nie jest to prosty zlepek wspomnień. Poprzez przeplatanie się elementów pamięci z podobnymi motywami, emocjami i obrazami dochodzi do syntezy nowej treści. Efektem tego są doświadczenia, przepełnione obiektami, wydarzeniami i strukturą narracyjną, nigdy w rzeczywistym świecie nie napotkanymi. To one tworzą wewnętrzny pejzaż jednostki.” – czytamy dalej. 

O autorce

Anita Andrzejewska, toabsolwentka grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Współpracuje z Galerią Leica w Warszawie, a także Gallerie Camera Obscura w Paryżu. Specjalizuje się w tradycyjnej fotografii srebrowej.

Anita Andrzejewska została Stypendystką Ministra Kultury. Jest również zdobywczynią licznych nagród krajowych i zagranicznych, m.in. Grand Prix Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, w konkursie na projekt fotograficzny dla amerykańskiego Santa Fe Center for Visual Arts oraz w zorganizowanym we Francji konkursie ilustracji dziecięcej Figures Futur. Swoje prace wystawiała m.in. w Islandii, Japonii, Kanadzie, USA, Francji, Grecji, a także w Hiszpanii, na Węgrzech i Słowacji. Jest autorką kilkunastu indywidualnych wystaw fotograficznych, z których najważniejsze to: „In the Blink of an Eye” (2016; The Rencontres Internationales de la Photographie en Gaspésie, Kanada) „Niespiesznie” (2014; Leica Gallery, Warszawa), „Patrząc” (2011; Warszawa, Kraków, Łódź), „Nur-e dżan” (2009; Warszawa, Katowice, Ateny, Stambuł), „Footprints” (2007; Toruń) oraz „Miejsca” (2004; Katowice).

Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, w Stambulei Genui. Kilkakrotnie odwiedziła też Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazdzie.

Prowadzi warsztaty oraz kursy fotograficzne dla młodzieży i dorosłych oraz plastyczne dla dzieci, oparte na idei rozwoju osobistego i komunikacji poprzez sztukę. Wykorzystuje w nich swoje wieloletnie doświadczenie artystyczne, praktykę uważności i psychologię kontemplatywną wierząc, że twórcze działanie i dążenie do piękna są wrodzonymi potrzebami człowieka, które pozwalają dotrzeć do jego najgłębszego potencjału i komunikować się poza wszelkimi różnicami wiekowymi, kulturowymi czy środowiskowymi.

fot. materiały prasowe organizatorów

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Spotkanie z reporterem Rafałem Hetmanem

Spotkanie z reporterem Rafałem Hetmanem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z reporterem i twórcą internetowym, Rafałem Hetmanem. W środę, 5 października, autor będzie opowiadał o swojej najnowszej...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!