20 października, 2022

Gdzie na grzyby w Podkarpackiem? Zdradzamy ulubione miejscówki grzybiarzy

Sezon grzybowy trwa w najlepsze. W Polsce kilka regionów szczególnie przyciąga uwagę grzybiarzy. Jednym z nich jest właśnie Podkarpacie! Które rejony naszego pięknego województwa cieszą się największym zainteresowaniem i gdzie warto wybrać się na grzybobranie? PROT podpowiada!

Nadleśnictwo Baligród w powiecie leskim, czyli wymarzone tereny dla wytrawnych grzybiarzy

Grzyby to lasy, a lasy na Podkarpaciu kojarzą się przede wszystkim z Bieszczadami. I to właśnie tam początek ma ?mapa grzybów? przygotowana przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną.

Wbrew pozorom jednak nie wszędzie w Bieszczadach grzyby są, a już na pewno nie w równie dużej ilości. Gdzie więc znajdziemy ich najwięcej? 

? Jeśli marzy wam się prawdziwe grzybiarskie safari, na którym za każdym drzewem może czaić się rekordowy okaz, koniecznie wybierzcie się do Nadleśnictwa Baligród ? proponuje PROT.

Nadleśnictwo Baligród w powiecie leskim to teren wyjątkowy pod wieloma względami. Lasy ciągną się wokół Baligrodu na naprawdę sporej przestrzeni, dlatego nawet chodzenie po nich często wymaga czegoś więcej niż tylko dobrej orientacji w terenie. Na taką wyprawę warto więc odpowiednio się przygotować ? zabrać prowiant, naładowany telefon i doświadczonego w leśnych wędrówkach towarzysza!

Nadleśnictwo Głogów Małopolski, czyli raj dla grzybiarzy z Rzeszowa i okolic

Komu nie po drodze daleka wyprawa do Baligrodu, koniecznie powinien wybrać się na grzyby w pobliże Głogowa Małopolskiego. Lasy wokół tej niewielkiej miejscowości przyciągają wielu amatorów grzybów ze stolicy Podkarpacia. Tereny Nadleśnictwa Głogów Małopolski nie są tak dzikie i miejscami niedostępne, jak te w Bieszczadach.

? Nie musicie też obawiać się spotkania z niedźwiedziem, a wilki pojawiają się tu raczej rzadko. To co z całą pewnością tam znajdziecie, to właśnie rozmaite gatunki grzybów! ? czytamy.

Leśnictwo Arłamów, czyli ciche i gęste lasy pełne grzybów

Hotel Arłamów to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych kompleksów wypoczynkowych na Podkarpaciu. Ale czy wiecie, że wokół hotelu, na terenie Leśnictwa Arłamów, rozciągają się lasy stanowiące wymarzone miejsce dla nawet najbardziej wymagających grzybiarzy?

Lasy te charakteryzuje niemalże pierwotna struktura, zdrowe drzewa, wilgotna ściółka, a przede wszystkim błoga cisza i spokój. Niewielu amatorów grzybobrania zagląda tam na co dzień, ze względu na odległy i niełatwo dostępny teren. Za to okazy, jakie można tam znaleźć, wzbudzą podziw i zazdrość nie jednego grzybiarza!

Wybierając się na grzyby, pamiętajcie o czterech złotych zasadach, które zapewnią Wam bezpieczeństwo:

  1. Zawsze wchodźcie do lasu odpowiednio przygotowani
  2. Zbierajcie tylko te grzyby, których jesteście absolutnie pewnie
  3. Z szacunkiem podchodźcie do lasu i jego mieszkańców
  4. Nie zbierajcie grzybów w miejscach, w których jest to zabronione

Każdemu grzybiarzowi życzymy udanych zbiorów!

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Tajemnicze Roztocze

Tajemnicze Roztocze

Odkryj Roztocze. Krainę, która zauroczy Cię wolno płynącym czasem, ciszą i spokojem. Dzika przyroda, unikatowe drewniane cerkwie i lasy pozwolą Ci odpocząć od miejskiego zgiełku. Obserwuj profil...

czytaj dalej
Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Beskid Niski – wciąż nie do końca odkryty, to teren w którym dzika przyroda zachwyca i inspiruje. To w tej części naszego regionu tworzyła się historia przemysłu naftowego.  Występują tu...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!