15 listopada, 2022

20. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs w Rzeszowie

Problemy uchodźców, zmiany klimatu, demokracja, wolność, prawa człowieka – takim tematom poświęcone zostaną filmy dokumentalne podczas 20. Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Watch Docs” odbędzie się w Rzeszowie w dniach 16-22 listopada. Festiwal po raz kolejny organizuje WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Dokumenty zobaczycie w auli WSPiA przy ulicy Cegielnianej 14, a także w Kinie Za Rogiem przy ul. Św. Mikołaja 6.

Co roku w rzeszowskiej odsłonie festiwalu uczestniczy kilka tysięcy osób, głównie studenci i uczniowie szkół średnich. „Watch Docs” to jeden z największych objazdowych festiwali filmowych w Polsce, który od 2003 roku organizuje go Helsińska Fundacja Praw Człowieka. 

Uczestnicy zobaczą 20 filmów z całego świata m.in. Holandii, Polski, Danii, Wielkiej Brytanii, Białorusi, USA, Gwatemali, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Egiptu, Francji, Norwegii i Palestyny. Dokumenty dotyczą szeroko pojętych praw człowieka, w tym problemów uchodźców, zmian klimatu, walki o demokracje i wolności osób, wyznań i narodów. Mówią m.in. o wojnie Rosji z Ukrainą, drodze do Europy nieletnich migrantów i ich adaptacji w nowym społeczeństwie, trudnych negocjacjach aktywistów i polityków, tworzących ustawę klimatyczną. 

Tematyką filmów są także nieoczywiste związki człowieka z naturą, nowe formy protestów klimatycznych, problemy osób dyskryminowanych ze względu na poglądy i płeć. 

Podczas pierwszego dnia „Watch Docs” zostaną wręczone nagrody uczniom, którzy najlepiej poradzili sobie w Konkursie Wiedzy o Prawach Człowieka organizowanym przez WSPiA.

W programie festiwalu przewidziane są także dwa wykłady. Pierwszy pt. „Współczesny świat. Między wielką polityką a małym człowiekiem. Czy jest miejsce na empatię dla potrzebujących?” odbędzie się w środę, 16 listopada. Wygłosi go dr Leszek Gajos, socjolog, wykładowca WSPiA. Z kolei w piątek, 18 listopada, zaplanowano wykład dr. Huberta Kawalca, socjologa z WSPiA, pt. „Lwy czy lisy? Młodzież o wojnie”

„Watch Docs” rozpocznie się w środę, 16 listopada w WSPiA i potrwa do wtorku, 22 listopada. Wstęp na wszystkie projekcje oraz wykłady jest bezpłatny.

fot. materiały organizatorów

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Sylwester w rzeszowskim Kino za Rogiem Cafe

Sylwester w rzeszowskim Kino za Rogiem Cafe

Noc filmów i gier planszowych – to sylwestrowa propozycja rzeszowskiego Kina za Rogiem Cafe. Kino za Rogiem Cafe zaplanowało dwa wydarzenia celebrujące ostatni dzień 2022 roku. Pierwszym z nich jest...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!