22 lutego, 2023

Zamek Sobień w Załużu

Odwiedzenie ruin zamku to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę. Zamek Sobień w Załużu na Podkarpaciu to malownicze ruiny średniowiecznego zamku, który znajduje się na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych. Na terenie wsi Manasterzec, na zarośniętym lasem wzgórzu nad Sanem, zachowały się fragmenty murów obronnych, szczątki budynków oraz ślady wałów przedzamcza. Wejście do ruin zamku wiedzie przez wieżę, do której zbudowane zostały drewniane schody. W ruinach stosunkowo dobrze zachowała się kamieniarka okienna w dolnej kondygnacji. Teren, na którym znajduje się ruina, należy do rezerwatu „Góra Sobień”.

Jednym z ciekawszych miejsc na terenie ruin jest drewniany taras, z którego rozpościera się piękny widok na zakole Sanu, Lesko i w dobrej widoczności, Bieszczady.

Zgodnie z legendą, podczas przeprowadzki Kmici z zamku Sobień do Leska towarzyszyła im Czarna Dama, która była duchem Anny Kmity, żony właściciela zamku. Według legendy, Anna skrywając się w swojej komnacie podczas ataku króla węgierskiego – Macieja Korwina, została zabarykadowana przez zawalające się fragmenty płonącej fortyfikacji. Kiedy Kmita wrócił do zamku, zastał zrujnowaną budowlę i w zgliszczach biżuterię swojej żony. Ducha Anny widziano później przed śmiercią Piotra Kmity oraz innych członków z tego rodu.

fot. Krzysztof Kapica

Galeria zdjęć dostępna jest pod linkiem: https://tiny.pl/wnzl5

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Tajemnicze Roztocze

Tajemnicze Roztocze

Odkryj Roztocze. Krainę, która zauroczy Cię wolno płynącym czasem, ciszą i spokojem. Dzika przyroda, unikatowe drewniane cerkwie i lasy pozwolą Ci odpocząć od miejskiego zgiełku. Obserwuj profil...

czytaj dalej
Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Beskid Niski – wciąż nie do końca odkryty, to teren w którym dzika przyroda zachwyca i inspiruje. To w tej części naszego regionu tworzyła się historia przemysłu naftowego.  Występują tu...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!