08 marca, 2023

Dzień Kobiet – historia niezwykłego święta

W Polsce kojarzy się przede wszystkim z ideologią PRL i czerwonymi goździkami. W rzeczywistości jednak historia tego święta jest zupełnie inna.

Dzień Kobiet to święto obchodzone na całym świecie 8 marca, upamiętniające walkę kobiet o prawa polityczne i ekonomiczne. W 1908 roku blisko 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej protestowało w Nowym Jorku, domagając się poprawy swojej sytuacji. W 1909 roku Socjalistyczna Partia Ameryki zorganizowała manifestację, przypominającą o tych wydarzeniach. Dzień Kobiet obchodzony jest dziś w wielu krajach, m.in. w Polsce, Rosji, Chinach czy Białorusi.

Pierwszy raz w Polsce Dzień Kobiet obchodzono w 1914 roku, a popularnym symbolem stały się wtedy goździki. Po II Wojnie Światowej święto zaczęło być wykorzystywane jako narzędzie propagandy, a po 1989 roku straciło swój komunistyczny wydźwięk. Obecnie Dzień Kobiet jest obchodzony w Polsce w bardziej przyjaznej atmosferze, bez politycznych odniesień. Kobiety otrzymują wtedy kwiaty, prezenty i życzenia od mężczyzn. W innych krajach obchodzenie Dnia Kobiet wygląda inaczej – np. we Włoszech obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej, a w Tunezji święto obchodzi się w sierpniu na cześć zmian w 1956 roku, kiedy to wprowadzono zakaz wielożeństwa i dopuszczono kobiety do prawa głosu. Niemniej jednak, nadal wiele kobiet na świecie boryka się z dyskryminacją i nierównością, a Dzień Kobiet przypomina o konieczności walki o równouprawnienie płci.

Czytaj więcej na www.dobreskladniki.wp.pl

popularne

Ostatnie ARTYKUŁY

Tajemnicze Roztocze

Tajemnicze Roztocze

Odkryj Roztocze. Krainę, która zauroczy Cię wolno płynącym czasem, ciszą i spokojem. Dzika przyroda, unikatowe drewniane cerkwie i lasy pozwolą Ci odpocząć od miejskiego zgiełku. Obserwuj profil...

czytaj dalej
Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Poznaj i pokochaj Podkarpacie

Beskid Niski – wciąż nie do końca odkryty, to teren w którym dzika przyroda zachwyca i inspiruje. To w tej części naszego regionu tworzyła się historia przemysłu naftowego.  Występują tu...

czytaj dalej
Obserwuj nas

Udostępnij!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!